Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

Výstavba nových domů v USA i počet stavebních povolení v únoru klesly

Výstavba nových domů v USA i v únoru klesla. Už druhý měsíc po sobě a strmější než v lednu, na nejnižší úroveň za půl roku.
Výstavba nových domů v USA i v únoru klesla. Už druhý měsíc po sobě a strmější než v lednu, na nejnižší úroveň za půl roku. Přispělo k tomu nepříznivé počasí, které v polovině února zasáhlo většinu USA. Ukázala to ve středu zpráva amerického ministerstva obchodu.

Podle nejnovějších údajů se výstavba nových rezidenčních nemovitostí v USA v únoru propadla o 10,3% na sezónní upravenou roční míru 1,421 milionu poté, co v lednu klesla o 5,1% na revidovanou roční míru 1,584 milionu domů.

Ekonomové přitom odhadovali, že se výstavba nových domů sníží v únoru jen o 0,9% na 1,565 milionu, z původních 1,580 milionu v lednu před revizí.

K prudkému poklesu nových staveb v únoru 2021 došlo poté, co se před dvěma měsíci, v prosinci 2020, začalo v USA stavět až 1,670 milionu nových obytných domů, nejvíce za 14 let.

Ekonomové jsou i přes pokles nových staveb dva měsíce po sobě optimističtí a odhadují, že výstavba začne v následujících měsících opět růst, díky nízkým úrokům z hypoték a poptávky po domech. Mnoho Američanů se po vypuknutí pandemie nového koronavirus snaží přestěhovat do méně hustě obydlených čtvrtí nebo do větších domů, které jim poskytnou více prostoru na práci z domu.

Ministerstvo obchodu zároveň ve středu zveřejnilo zprávu o vývoji nových stavebních povolení. Ta odhalila, že celkový počet vydaných stavebních povolení v USA se v únoru snížil o 10,8% na roční míru 1,682 milionu, po nárůstu o 10,7% na revidovaných 1,886 milionu v lednu.

Ekonomové přitom dohadovali, že stavební povolení, které jsou ukazatelem budoucí poptávky po bydlení, klesnou v únoru o 7% na 1,750 milionu, z původních 1,881 milionu v předchozím měsíci.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín