Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

Investujte do nemovitostí v zahraničí. Poradíme, jak na to!

Přemýšlíte, jak ochránit své přebytečné úspory před inflací? Jednou z možností je investice do nemovitosti, třeba v zahraničí. V době, kdy se v Česku trh s nemovitostmi přehřívá, už dávno neplatí, že se tento typ nákupu nemůže vyplatit. Naopak. Pojďme se podívat, jak na to.

Pro podání žádosti o hypotéku v zahraničí bude potřeba doložit vždy specifickou sadu dokumentů.

Zjistěte si podmínky nákupu nemovitosti v zahraničí

Díky tomu, že Česká republika patří do Evropské unie, nákup a administrativa s ním spojená bude v rámci Evropy mnohem jednodušší než nákup nemovitosti ve třetí zemi.

Neznamená to však, že existuje jeden univerzální způsob, jak investiční nemovitost koupit.

Před tím, než začnete vyhledávat konkrétní nemovitosti k investici, je třeba si ujasnit několik důležitých věcí:

  • Chcete nemovitost pronajímat, nebo ne?
  • Pokud ano, preferujete pronájem se stálými nájemníky, letní sídlo pro turisty či kanceláře?

  • Jak chcete nemovitost financovat? Hypotékou nebo z vlastních zdrojů?

  • Budete nemovitost kupovat napřímo, nebo skrz prostředníka?

  • Pokud napřímo, znáte všechny legislativní požadavky a případné nástrahy?


Pokud se rozhodnete nemovitost pronajímat, je důležité si určit, jak. Každý typ ubytování má své pro a proti. Za byt v turistické lokalitě pro cizince můžete sice inkasovat více, nastává zde ovšem větší riziko výpadku pravidelného příjmu. Sezónnost a jiné vnější vlivy mohou způsobit kolísání v příjmech.

Byt s dlouhodobými nájemníky možná nebude tak ziskový, zajišťuje však pravidelný, stabilní měsíční příjem bez větších výkyvů. Navíc je ve většině zemí více regulován a jako nájemce máte větší zákonnou ochranu.

Hypotéka na investiční nemovitost v zahraničí? Jde to!

Když máte hotovost, máte z poloviny vyhráno. Je to ten nejjednodušší způsob financování vaší nemovitosti. A také nejvýnosnější.

Mnoho bank v zemích EU vám ale jako cizinci z Evropské unie umožní investiční nemovitost financovat hypotékou. Ve spoustě zemích jsou hypoteční sazby stále nižší než v tuzemsku.

Tak jako zde, i v zahraničí musíte splnit podmínky banky pro to, aby vám hypotéku na investiční nemovitost mohla poskytnout. Pohlídejte si proto její podmínky pečlivě. A nastudujte si poplatky, které se s ní pojí.

Abyste měli přehled, na kolik vás vyjde hypotéka na nemovitost v Česku, přepočítejte si ji v kalkulačce hypotéky. Pak srovnávejte.

K nákupu i hypotéce využijte zahraničního zprostředkovatele

Víme, že položek, které je třeba zařídit, není málo. Pokud neumíte jazyk a při pohledu na zmíněný seznam se vám protáčí panenky, nechte si poradit.

V dnešní době existují realitní kanceláře, které se specializují na prodej nemovitostí v zahraničí. Často jsou zaměřené na jednu nebo pár vybraných zemí, ve kterých již mají vybudovanou síť kontaktů, a velmi dobře se orientují v zákonech a předpisech. V rámci svých služeb často nabízí kompletní servis a ví, na co se při koupi zaměřit.

Pomohou vám i s případným vyřízením hypotéky na nemovitost v zahraničí. Zápis do katastru, převod vlastnictví či nemovitost s věcným břemenem již pro vás nebude problém.

Můžete si tak ušetřit nejen starosti, ale také peníze za případné poplatky, penále či soudní tahanice.

Zisk z pronájmu musíte danit

V případě pronájmu, tak jako s každým jiným příjmem, se pojí malý strašák, a to v podobě daní. Zisk z pronájmu nemovitosti obvykle daníte tam, kde je nemovitost umístěna.

Pokud jste daňovým rezidentem České republiky a nemovitost máte v jiné zemi, příjem z ní se daní v cizině. V České republice ho ovšem musíte uvést do daňového přiznání fyzických osob, a to v příloze číslo 2.

Nájem, pokud byl řádně zdaněn v dané zemi, kde nemovitost vlastníte, uvedete také do přílohy číslo 3. To vše proto, aby nedošlo k dvojitému zdanění.

Daňovým rezidentem chápeme fyzickou osobu, která má trvalý pobyt na území České republiky nebo se na tomto území zdržuje. V ČR musí pobývat alespoň 183 dní, aby byl považován za rezidenta.

Zajímavost! Pozor na zdanění zisku z nájmu ve Španělsku. V případě, že zde pronajímáte nemovitost, zdanění se liší dle vaší rezidence, a to následovně

  • Pokud jste rezidentem ve Španělsku a daníte dle IFRP (španělská daň z příjmu FO), od základu daně si můžete odečíst náklady na bydlení.

  • Pokud jste rezident v jiném členském státě EU, danit budete 19 procent.

  • V případě nerezidentů, kteří žijí mimo EU, daň dosahuje až 24 procent.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín