Pátek, 19 dubna, 2024
aktualne

Možnost požádat o odklad daňového přiznání emailem sníží riziko nákazy

Odklad daňového přiznání bude výrazně jednodušší. Klienti, kteří s Finanční zprávou (FS) SR komunikují pouze papírovou formou, budou moci požádat o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání emailem.
Odklad daňového přiznání bude výrazně jednodušší. Klienti, kteří s Finanční zprávou (FS) SR komunikují pouze papírovou formou, budou moci požádat o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání emailem. Klienti tak nejen ušetří čas, ale vyhnou se i frekventovaným místům, čímž sníží případné riziko nákazy novým koronavirus, uvedla ve středu FS. Návrh zákona, který tuto možnost zavádí, schválila ve středu vláda, odsouhlasit ho musí ještě parlament.

Klientům na podání daňového přiznání k dani z příjmů za minulý rok zůstávají už jen dva týdny, lhůta se totiž neposouvá. Plošné zákonné posunutí lhůty pro všechny by totiž podle FS mohlo způsobit několik komplikace. „Jde o nejlepší možný variantu. Necháváme svobodnou vůli těm, kteří s námi komunikovali do současnosti v papírové formě, aby se sami rozhodli, dokdy chtějí odložit podání daňového přiznání,“ uvedl na tiskové konferenci FS její prezident Jiří Zezulka.

Komplikace v případě plošného odkladu termínu podání daňových přiznání by se týkaly zejména pozdějších vracení přeplatků nárokovaných v podaném daňovém přiznání, nutnosti placení vyšších záloh na základě daně za předchozí zdaňovací období a plošné zákonné posunutí lhůty pro všechny by způsobilo i pozdější poukázání prostředků z asignace daně neziskovým organizacím.

Poplatníci mohou nadále požádat o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání bez udání důvodu o tři měsíce, případně o šest měsíců v případě příjmů ze zahraničí, pokud v důsledku pandemie nestihnou podat daňové přiznání, nebo se dostaly do problémů.

Klienti, kteří nejsou povinni elektronicky komunikovat s finanční zprávou, mohou místo podání žádosti o odklad poštou, kurýrem nebo osobně, napsat finanční zprávě email na podnety@financnasprava.sk. Email musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození, DIČ nebo rodné číslo, adresu trvalého pobytu, novou lhůtu pro podání přiznání a obchodní jméno a IČO v případě, že daňové přiznání podává právnická osoba – nepodnikatel.

Tento způsob oznamování mohou kromě fyzických osob využít například i neziskové organizace či zahraniční osoby bez rodného čísla. Po zaslání emailu obdrží každý klient potvrzení o zaevidování oznámení.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín