Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

Analytici: Čína bude nasazovat politické pobídky střídměji a růst už bude pomaleji

Čína bude nasazovat politické pobídky Ačkoliv velká část světa stále bojuje s pandemií, čínská ekonomika vykazuje známky toho, že už překonala vrchol domácího oživení. Znakem toho jsou i ceny komodit.
Čína je podle předpandemické údajů z roku 2019 zdaleka největším kupcem mědi na světě a poptávka ze země ovlivňuje ceny globálně. Měď koncem minulého měsíce dosáhla nejvyšší cenu za zhruba desetiletí. Ceny však od té doby klesly asi o 6%, jak vyplývá z údajů Londýnské burzy kovů. Zmírnil se také cenový nárůst kobaltu a lithia, které se používají při výrobě baterií pro elektromobily.

„Čína zůstává hlavním zdrojem komoditního poptávky, ale ten se rozšiřuje pomaleji,“ uvedl v úterý Institut mezinárodních finančních analytiků. Poukázali na to, že na rozdíl od politik, které pomohly předejít prudkým nárůstem cen komodit, nebo „supercyklu“ před více než deseti lety , použil Peking na řešení pandemie konzervativnější stimulační opatření. Do budoucna proto analytici očekávají, že Čína bude růst pomalejším tempem, na úrovni 5 až 6%, což nepodpoří růst rozvíjejících se trhů natolik, jak tomu bylo v minulosti.

Čínské úřady by také chtěli přesunout závislost ekonomiky od spotřeby a od tradičnějších průmyslových odvětví, jako je výroba, které by vyžadovaly více nákupů komodit.

Poslední poptávka po komoditách byl vyvolán pokračujícími fiskálními pobídkami v zámoří, zatímco čínské pokusy snížit emise uhlíku omezily dostupnost některých dodávek, uvedl Gu Shuangfei, analytik komodit v zprostředkovatelské společnosti Nanhua Futures. Očekává, že ceny by se mohly krátkodobě mírně zvýšit, ale zisky se po obnovení výroby zmírní.

Údaje za leden a únor ukazují, že investice do výroby a infrastruktury za poslední dva roky na roční bázi poklesly, zatímco maloobchodní tržby vzrostly o 3,2%. „Ekonomické údaje z ledna-února naznačují, že ekonomika zůstává odolná, i když vrchol oživení je za námi,“ uvedl Larry Hu, hlavní čínský ekonom společnosti Macquarie. Jak dodal, primárním politickým cílem bude omezit závislost Číny od dluhu kvůli růstu. Analytici Macquarie počátkem tohoto měsíce napsali, že odstranění určité politické podpory pro ekonomiku již růst ochlazuje.

Čína byla jedinou významnou ekonomikou, která dokázala loni expandovat, zaznamenala růst HDP na úrovni 2,3%. A to i přes pokles o 6,8% v prvním čtvrtletí, kdy se země jako první na světě vyrovnala s pandemií a omezeními v obchodní činnosti. Čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí minulého roku vrátila k růstu, o 3,2%, bylo to v době, kdy se firmám umožnilo postupné opětovné otevírání po přísných opatřeních a blokování, když továrny jinde stále potýkají s omezeními souvisejícími s pandemií. I vysoký globální poptávka po osobních ochranných prostředcích a dalších výrobcích z Číny pomohl zvýšit čínský vývoz a celkový HDP.

Nejistota ohledně budoucích příjmů však měla v minulém roce za následek pokles maloobchodního prodeje. Míra městské nezaměstnanosti stoupla z 5,2% v prosinci na 5,5% v únoru, přičemž věková kategorie od 16 do 24 let zaznamenala minulý měsíc mnohem vyšší míru nezaměstnanosti, až kolem 13%.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín