Čtvrtek, 20 ledna, 2022
aktualne

Vzniklá škoda během pracovní doby? Jistotou je kvalitní pojištění!

Škody se nevyhýbají osobnímu životu, ani tomu pracovnímu. Stejně jako můžete drcnout při průchodu restaurací do stolku a někomu vylít džus do notebooku, ke stejné nehodě může dojít během pracovní doby. Může jít o poškození drahé elektroniky, měřícího, kalibračního nebo laboratorního přístroje. O nehodě firemního vozu není třeba ani mluvit. Ve všech těchto případech má zaměstnavatel nárok na uhrazení škody ve výši 4,5násobku hrubé měsíční mzdy. Při škodě v řádech desítek až stovek tisíc pak může být takový zásah do rodinného příjmu velmi citelný.

Škody pokryje pojištění

Zaměstnavatel má na úhradu škody nárok podle zákoníku práce. Jde o částku rovnající se 4,5násobku hrubé měsíční mzdy zaměstnance před vznikem události, navíc musí dojít ke škodě při plnění pracovních úkolů a zaměstnanec musí být v řádném pracovně-právním vztahu ke svému zaměstnavateli. V těchto případech pak může finanční škodu pokrýt pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu, které se sjednává na maximální pojistnou částku až 500 000 korun a je vždy se spoluúčastí, jejíž výši si však lze upravit.

Ve třech variantách a s celosvětovou platností

Důležitá je u tohoto pojistného produktu pracovní náplň. Zatímco u varianty STANDARD, která je vhodná pro administrativní, kancelářské nebo jiné profese nevyjíždějící do terénu, se pracovní náplň nezkoumá, u ostatních ano. Jde o varianty ŘIDIČ a ŘIDIČ PLUS, které se hodí pro všechny, kdo jezdí nebo mají dokonce přidělený firemní vůz. Všechny tři mají naopak celosvětovou platnost.

Pojistku na blbost využijete i na vodovodní havárie

Po celém světě platí také pojištění proti blbosti, což je obdoba pojištění v občanském životě. Tato pojistka je navíc vždy bez spoluúčasti, vztahuje se na všechny členy domácnosti a maximální pojistná částka je až 10 milionů korun. Často se využívá při krytí vodovodních škod, kdy dojde k vytopení sousedů nebo při úrazech způsobených během amatérského a nesoutěžního sportování. Výluky se vztahují na činy způsobené úmyslně, případně vzniklé pod vlivem alkoholu nebo psychotropních látek.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín