Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

V roce 2020 došlo k poklesu ubytovaných až o 42 procent

V minulém roce klesl počet ubytovaných návštěvníků v celém regionu Vysokých Tater až o 42 procent v porovnání s rokem 2019.
V minulém roce klesl počet ubytovaných návštěvníků v celém regionu Vysokých Tater až o 42 procent v porovnání s rokem 2019. Statistiku počtu přenocování, které klesly zhruba o 35 procent, a pokles tržeb o 26 procent, vylepšuje fakt, že mnoho lidí necestovalo loni do zahraničí a dovolenkovali doma na Slovensku. Tím se prodloužila průměrná délka přenocování a zvýšila se účinnost cenové politiky při poskytování ubytovacích služeb. TASR o tom informovala výkonná ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) Region Vysoké Tatry Lucia Blašková.

„Propad však nezaznamenali pouze podnikatelé, ale i samosprávy, pro které výpadek podílových daní představuje značný problém. O turistů je třeba se postarat, protože i když nebyly ubytováni, návštěvnost ve střediscích byla v některých dnech vysoká. A náklady pro samosprávu jsou vysoké bez ohledu na počet návštěvníků. Komunikace musí být udržovány, parkoviště také a údržba ostatní infrastruktury je na zabezpečení městy a obcemi, „uvedl starosta obce Štrba Michal Sýkora, kde zaznamenali v počtu přenocování propad téměř o 33 procent. V praxi to znamená, že samosprávy mají o třetinu menší příjmy daně z ubytování, ale výdaje jsou totožné jako v předchozím období.

Největší střediska v Tatrách mají za sebou náročnou lyžařskou sezónu, nevrátili se jim ani náklady do zasněžování. „Od Nového roku přišla stopka a od té doby jen počítáme ztráty řádově v milionech eur,“ doplnil manažer střediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský.

Jak podotkla Blašková, spolu s dalšími organizacemi cestovního ruchu se shodli v tom, že by chtěli pozvat i zástupce pandemických komisí k diskusi na jednom fóru. Chtějí mluvit io tom, co mohou udělat pro bezpečný návrat turistů a návštěvníků. „Byla nám adresována výzva být solidární, ovšem zaměstnanci, kteří už devět měsíců žijí z 80 procent obvyklého příjmu, nebo o práci přišli, už solidaritu odmítají. Lidem chybí pozitivní motivace, a tak není divu, že nedodržují pravidla, „uzavírá ředitelka.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín