Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

V roce 2020 dodavatele plynu měnili zejména velkoodběratelé

Počet domácností, které loni změnily dodavatele, se mírně zvýšil. Jiného dodavatele si vybralo 48.481 domácností, což je o 481 více než v roce 2019.
Počet domácností, které loni změnily dodavatele, se mírně zvýšil. Jiného dodavatele si vybralo 48.481 domácností, což je o 481 více než v roce 2019. Na Slovensku loni působilo 26 aktivních dodavatelů plynu pro konečné zákazníky, informoval ve středu Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO).

„Protože na Slovensku máme plně liberalizovaný trh, každý odběratel plynu má právo vybrat si svého dodavatele,“ uvedl mluvčí ERÚ Radoslav Igaz. Maximální cenu plynu pro domácnosti u jednotlivých dodavatelů každoročně určuje právě ERÚ.

Výrazný nárůst počtu změn dodavatelů plynu však úřad zaznamenal u velkých a středních odběratelů, kteří nepodléhají cenové regulaci. V minulém roce tak změnil svého dodavatele plynu každý čtvrtý velkoodběratel, což je oproti roku 2019 dvojnásobný nárůst. Platí, že změna dodavatele se více vyplatí pro odběratele s vyšší spotřebou plynu, kde komoditní složka ceny má vyšší podíl na koncové ceně. Proto je hlavní nárůst zaznamenán právě při velkoodběr a středním odběru, kde dodavatele změnilo 17% odběratelů.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín