Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

Spotřebitelské ceny ve Francii v únoru stouply více, než naznačil odhad

Spotřebitelské ceny ve Francii se v únoru zvýšily více, než naznačil předběžný odhad. Důvodem byl výraznější nárůst cen služeb a mírnější pokles cen energií a průmyslových výrobků.
Spotřebitelské ceny ve Francii se v únoru zvýšily více, než naznačil předběžný odhad. Důvodem byl výraznější nárůst cen služeb a mírnější pokles cen energií a průmyslových výrobků. Ukázaly to v úterý zpřesněné údaje statistického úřadu INSEE.

Index spotřebitelských cen (CPI) v druhé největší ekonomice eurozóny stoupl v únoru 2021 meziročně o 0,6%, stejně jako v lednu. Rychlý odhad na konci února přitom signalizoval, že se jeho růst ve druhém měsíci roku zpomalí na 0,4%.

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny ve Francii zůstaly v únoru stabilní po lednovém nárůstu o 0,2%. Ani tento výsledek se neshoduje s rychlým odhadem, podle něhož měly klesnout o 0,1%.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP), který se v celé Evropské unii určuje podle jednotné metodiky, se v případě Francie v únoru zvýšil meziročně o 0,8%, stejně jako v lednu. Jeho upřesněn růst byl však větší než 0,7% při předběžném odhadu. Meziměsíčně HICP v únoru stagnoval po lednovém nárůstu o 0,3%.

Údaje INSEE ukázaly také, že meziroční tempo růstu jádrové inflace, v níž nejsou zahrnuty nestálé ceny potravin a energií, se v únoru zpomalilo na 0,6% z 1% v lednu.

Ceny průmyslových výrobků v únoru klesly meziročně o 0,4% a ceny energií o 1,6%, zatímco ceny potravin se zvýšily o 0,8% a ceny služeb o 0,8%.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín