Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

Řecko připravuje první emisi 30-letých dluhopisů od finanční krize

Řecko se připravuje na první emisi 30letého dluhu od finanční krize v roce 2008. Tím se dovrší návrat země na dluhopisové trhy.
Řecko se připravuje na první emisi 30letého dluhu od finanční krize v roce 2008. Tím se dovrší návrat země na dluhopisové trhy.

Atény prodávají 30-leté dluhopisy prostřednictvím bank. Emise může být příležitostí pro investory získat dluhopisy zřejmě s nejvyššími výnosy v eurozóně. Řecko, podobně jako ostatní země regionu, se snaží využít nízké náklady na obsluhu dluhu na financování zotavování z pandemie.

Emise také jasně ukazuje, jak dlouhou cestu Řecko prošlo během uplynulých 10 let. Na vrcholu dluhové krize eurozóny v roce 2012 vyskočily výnosy 10letých řeckých dluhopisů nad 44% a země neměla přístup k financování na trhu. Aktuálně se výnosy 10letých dluhopisů pohybují pod 1%, což dává vládě příležitost emitovat dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti.

„Tento prodej řeckých dluhopisů je znakem rehabilitace země,“ uvedl Alexandros Malamas, obchodník společnosti Piraeus Securities.

Investorům se řecké dluhopisy v poslední době vyplatily. Během uplynulého roku vynesly kolem 18% a podle dluhopisových indexů Bloomberg Barclays Indices patřily v rámci eurozóny mezi dluhopisy s nejlepším výkonem.

Řecko má aktuálně hotovostní polštář v objemu 30 miliard eur, což znamená, že bezprostředně nepotřebuje získávat krátkodobé peníze. Vláda chce naplnit pokladnu, aby měla prostředky na financování pomoci a pobídek pro ekonomiku, kterou zasáhla pandemie tvrdší, než se očekávalo. Aktuálně má v plánu financovat opatření v objemu 11,6 miliardy eur, což je asi o 4 miliardy eur více ve srovnání s původními záměry.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín