Pátek, 29 března, 2024
aktualne

Přístup k ultrarychlému internetu musí mít všechny domácnosti

Připojení k ultrarychlému širokopásmovému internetu mají mít do roku 2030 všechny slovenské domácnosti.
Připojení k ultrarychlému širokopásmovému internetu mají mít do roku 2030 všechny slovenské domácnosti. Takzvaný národní broadbandové plán ve středu na jednání vlády předložila ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace Veronika Remišová (Za lidí).

„Život v čase koronakrízy nám ukázal, jak důležitá je v dnešní době propojenost a možnost přístupu k internetu. V době platnosti přísných protipandemických opatření se velká část naší komunikace a aktivit přesunuly do online prostoru. Pracujeme z domu, děti mají distanční školní docházku, nakupujeme v e-shopech a přes aplikace vedeme online mítinky nebo komunikujeme s rodinou a přáteli. Koronakríza určitě urychlí digitální transformaci Slovenska a my na to musíme být připraveni, „prohlásila vicepremiérka Remišová.

Podle Národního plánu širokopásmového připojení cíle nejlépe naplní podpora výstavby pasivní infrastruktury s plně optickým řešením přístupových sítí až do budov. „Optické sítě jsou dálnicí budoucnosti. Přes ně budou ultravysokou rychlostí proudit obrovské množství dat pro potřeby průmyslu, vědy, školství, komunikace i pro potřeby našeho každodenního života. Ultrarychlé připojení potřebují všechny regiony Slovenska,“ zdůraznila vicepremiérka.

Vypracování Národního plánu širokopásmového připojení, na kterém Ministerstvo investici, regionálního rozvoje a informatizace (Mirra) SR spolupracovalo s experty Žilinské univerzity v Žilině a s odbornou veřejností, předcházelo mapování a veřejná konzultace. Podle plánů operátorů bude mít do roku 2022 přístup k ultrarychlému připojení 59% Slovenská domácností, 39% bude s nižším připojením a 2% budou bez připojení.

„V roce 2022 tak bude stále 41% domácností bez superrychlého internetu. Bílých adres bez takového připojení bude až 867.050. Jde zejména o odlehlé a geograficky náročné lokality, jejichž pokrytí je pro operátory ekonomicky nezajímavé,“ upozornila Remišová.

Investiční mezera se podle Remišová odhaduje na 960 milionů eur. Náklady budou hrazeny zejména ze soukromých zdrojů tam, kde to bude nutné, i z veřejných zdrojů a Evropských investičních a strukturálních fondů. Řešení, jak docílit připojení všech bílých adres je několik. Navrhovanou formou, která se osvědčila v jiných státech EU, je podpora operátorů, aby vybudovali vhodnou digitální infrastrukturu tam, kde to pro ně dosud nebylo ekonomicky zajímavé.

Po schválení Národního plánu širokopásmového připojení vládou SR se podle Mirra začne přípravná fáze. V rámci ní se připraví studie proveditelnosti, notifikace státní podpory a projektová dokumentace poptávkových výzev.

„Pokud chceme vytvořit prosperující společnost založenou na technologiích, stát musí k tomuto tématu zaujmout strategický postoj, neboť kvalitní digitální infrastruktura je předpokladem přístupu ke vzdělání, zdravotnictví, informacím, trhu práce a rovných příležitostí pro všechny,“ dodala Remišová.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín