Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

Moderní systémy s detekcí zbraní chrání životy i majetek

Zabezpečovací systémy jsou čím dál tím modernější a ochrana životů, zdraví i majetku je tak dnes při vhodné kombinaci spolehlivé fyzické ostrahy a inovativní technologie vysoce efektivní. Nezastupitelnou roli v zabezpečení objektů všeho druhu hrají dnes již i kamerové systémy s chytrou detekcí zbraní, které mohou odhalit nůž, pistoli nebo jejich části dřív, než je pachatel použije, a zachránit tak lidské životy i majetek před katastrofou.

Bezpečnostní rámy nejsou jediná varianta. Zbraně lze odhalit i v pohybu

Když se lidí zeptáte, jak detekovat zbraně, většině se jako první vybaví dobře známé bezpečnostní rámy, na které pravidelně narážíme na letištích, u vstupů na koncerty, sportovní, společenské a jiné kulturní akce nebo třeba na soudech. Aby však plnily svůj účel, musí lidé projít určitým prostorem, což vyžaduje notnou dávku koordinace. Zvlášť na místech s vysokou koncentrací lidí (typicky na letištích nebo festivalech) se navíc tvoří únavné fronty.

Oproti tomu moderní kamerové systémy vybavené nejnovějším softwarem umí identifikovat případnou hrozbu s předstihem. Nespornou výhodou je schopnost skenovat lidi v pohybu. Zbraň tak můžete odhalit, aniž by pachatel musel projít bezpečnostním rámem nebo zbraň vytáhnout, či dokonce použít: „Kamery s funkcí detekcí zbraní jsou efektivní a šetří čas. Kontrolované osoby nemusíte zastavovat ani jinak koordinovat, což v prostorách typu nemocnic, letišť nebo na kulturních akcích všeho druhu značně usnadňuje práci i zvyšuje úroveň bezpečnosti. Tento způsob ochrany se zaměřuje primárně na vytipované jedince, kteří představují potenciální riziko. Je třeba si uvědomit, že drtivá většina návštěvníků těchto míst je bezproblémová, a proto není žádoucí je významně omezovat detailními prohlídkami. O to vyšší pozornost musíte věnovat lidem, kteří by mohli dělat potíže,“ zdůrazňuje výhody Pavel Miškátko, obchodní a technický ředitel bezpečnostní agentury TOP security, která na českém trhu působí již bezmála 30 let.

3 způsoby, jak detekovat zbraně

Evolv ExpressTM umí rozpoznat zbraně od osobních předmětů

Společnost Evolv Technology vyvinula systém Evolv ExpressTM, který umožňuje monitoring procházejících skupin lidí se zaměřením na detekci zbraní. To vše samozřejmě 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Úroveň technologie umožňuje spolehlivé rozlišení zbraní a osobních předmětů. V tomto režimu systém prověří až 60 lidí za minutu, což je zhruba 10x tolik, co zvládají standardní bezpečností rámy a skenery. Osoby jsou navíc kontrolovány v pohybu a pracovníci bezpečnostní agentury tak mohou flexibilně reagovat na potenciální krizovou situaci.

Quantasoft kromě detekce zbraní rozpozná i obličeje

Kamerový systém z dílny společnosti Quantasoft kombinuje funkce detekce zbraní a rozpoznávání obličejů – a to dokonce i těch, které pokrývá rouška nebo respirátor, což je aktuálně vzhledem k epidemii covid-19 velmi užitečná funkce. Systém aktuálně prochází testovacím procesem na půdě České republiky, kdy zátěžovému programu čelí i vychytávka, která umí rozpoznat zbraň ještě dřív, než ji potenciální pachatel vytáhne. Systém využívá algoritmy hlubokých neuronových sítí. Komunikace jednotlivých komponent tak probíhá bleskurychle a nežádoucí prodlevy jsou vyloučeny. Při zabezpečení objektu oceníte i možnost omezení pohybu podezřelé osoby – například uzamčením dveří v prostoru nebo zastavením výtahu, ve kterém se nachází.

Hexwave odhalí zbraně bez ohledu na materiál

Firma Liberty Defense stojí za technologií Hexwave, která vyniká systémem strojového učení a počítačového vidění s radarovými anténami. Zařízení díky tomu umí odhalit jakoukoliv zbraň; nezáleží přitom, z jakého materiálu je vyrobena. Z tohoto důvodu Hexwave upozorní i na netypické předměty (součástky rozložených zbraní, kulky, výbušniny apod.), které byste ve střeženém prostoru sami nečekali. A to dokonce i v případě částí zbraní vytištěných z 3D tiskárny, které klasické detektory kovů neodhalí.

Technologie na odhalení zbraní už testuje pražský IKEM. Více v tomto článku.

Detekce zbraní má při zabezpečení objektů své pevné místo

Pavel Mikšátko potvrzuje, že vedle profesionální fyzické ostrahy to při zabezpečení objektů nejde ani bez moderních technologií: „Vedle kamerových systémů, bezpečnostních rámů a nejrůznějších detektorů jsou dnes již i zařízení pro detekci zbraní dostupným prostředkem v boji proti zlodějům i dalším nezvaným hostům, kteří představují riziko pro lidské životy i majetek. Systémy, které umí identifikovat zbraně ještě dřív, než je pachatel např. vytáhne z pod kabátu, jsou tak dalším střípkem do mozaiky při tvorbě komplexní ochrany střeženého prostoru.“

Náš tip: novinky ze světa bezpečnostních technologií můžete sledovat na blogu zde.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín