Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

Jednání o aplikaci eKaranténa bylo přerušeno

  • Jednání o aplikaci eKaranténa, která by umožnila kontrolovat dodržování povinné karantény u občanů přicházejících ze zahraničí, vláda ve středu přerušila.
    Jednání o aplikaci eKaranténa, která by umožnila kontrolovat dodržování povinné karantény u občanů přicházejících ze zahraničí, vláda ve středu přerušila. Podle návrhu usnesení k podmínkám implementace systému eKaranténa, které předložil ministr hospodářství Richard Sulík (SaS), mělo tuto aplikaci připravit ve spolupráci s dalšími resorty právě ministerstvo hospodářství.

Přerušení jednání o tomto bodě Sulík komentoval: „Tak i proto, že když skončím jako ministr hospodářství, tak ono se to samo neudělá. Plus byly tam nějaké technické námitky,“ uvedl ministr.

Sulík měl podle návrhu obstarat SMS bránu na odesílání a přijímání SMS zpráv od mobilních operátorů, dodavatele call centra, které bude zajišťovat uživatelskou podporu při používání aplikace eKaranténa, potřebné licence a také například dodavatele na vývoj a provoz tohoto systému.

V souvislosti se zavedením systému měl kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) zadat úlohy i ministryni investic, regionálního rozvoje a informatizace a ministru vnitra. Ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace měla zajistit provedení penetračního testu finální verze aplikace eKaranténa prostřednictvím Jednotky pro řešení počítačových incidentů, ministr vnitra měl podle návrhu poskytnout rozhraní, které by bylo připraveno na zátěž systému eKaranténa a umožnilo by ověření fotografie a rodného čísla vůči databázi Ministerstva vnitra ČR.

Na zavedení aplikace do praxe mělo podílet i Národní centrum zdravotnických informací (NCZI). To by mělo publikovat po dodání finální aplikace od Ministerstva hospodářství SR aplikaci eKaranténa v Apple App store, Google Play Store a Huawei App Gallery. NCZI by také mělo poskytnout hardwarové či softwarové prostředky na provoz produkčního prostředí systému eKaranténa, vyčlenit zvláštní rozpočet či vyčlenit pracovníky k zajištění spuštění a chodu aplikace na stránce NCZI.

Chybějící možnost kontroly dodržování karantény pro občany přicházejících ze zahraničí již delší dobu kritizuje opozice, ale i někteří odborníci. Sulík si prověření možnosti dokončení a spuštění této aplikace vzal na starost ještě v únoru. Poté, co oznámil, že by mohla být aplikace spuštěna v dubnu, však narazil na nesouhlas premiéra Igora Matoviča.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín