Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

Hlasování o prolomení vety při novele o dálniční známce se přesouvá

Hlasování o tom, zda plénum Národní rady (NR) SR prolomí veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej při novele zákona o dálniční známce, se přesouvá na středu (17.
Hlasování o tom, zda plénum Národní rady (NR) SR prolomí veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej při novele zákona o dálniční známce, se přesouvá na středu (17. 3.) o 17. hodině. Hlasovat se přitom mělo už v úterý. Navrhl to v plénu předseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš jménem čtyř poslaneckých klubů.

Právní norma hovoří o úpravě lhůty pro uložení pokuty za neuhrazení dálniční známky. Hlava státu namítala, že novela zákona nesplnila podmínky pro zkrácené legislativní řízení a navrhovala, aby parlament zákon nepřijal jako celek.

Novelu zákona z dílny Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR poslanci ještě v únoru projednány v tzv. zrychleném režimu. Resort dopravy zkráceném postupu odůvodnil tím, že neprodloužení lhůty pro pravomocné udělení pokuty za neuhradí dálniční známky může způsobit značné hospodářské škody. Ty by souvisely s poklesem plnění povinnosti úhrady dálniční známky a s tím spojeným výpadkem příjmů správce úhrady a evidence dálniční známky, kterým je Národní dálniční společnost. Novela zákona má podle resortu dopravy opravit chybu v tzv. „Kila“.

Prezidentka při vrácení novely podotkla, že zákon předpokládá pro zkráceném postupu existenci mimořádných okolností, které nejsou výsledkem obvyklého chodu událostí, a tedy nastaly náhle, nečekaně a nebylo možné se na ně předem připravit. „Toto kritérium podle prezidentky splněno nebylo, jelikož podle veřejných vyjádření předkladatele byla už v srpnu minulého roku ohlášena potřeba novelizace tohoto zákona,“ konstatoval její mluvčí Martin Strižinec s tím, že okolnosti tedy nebyly náhle ani nečekané a předkladatel měl dostatek času předložit danou novelu do řádného legislativního procesu.

Na chybu v tzv. „Kila“ ministerstvo dopravy upozornilo ještě v létě. Resort dopravy proto předkládal tento návrh na jednání vlády už v srpnu minulého roku. Tehdy ho však stáhl s tím, že „opravu“ udělá ministr hospodářství Richard Sulík (SaS), což se však podle MDV nestalo.

Pokutu za neuhrazení dálniční známky má být podle novely zákona možné uložit do dvou let ode dne, kdy se příslušný okresní úřad dozvěděl o porušení povinnosti. Nejpozději však do tří let ode dne porušení povinnosti. Tato úprava by měla podle důvodové zprávy přispět ke zvýšení efektivnosti sankcí provozovatelů vozidel, kteří si nesplnily zákonnou povinnost.

Změna souvisí s legislativní úpravou přijatou zákonem v souvislosti se zlepšováním podnikatelského prostředí ovlivněného opatřeními na zamezení šíření onemocnění COVID-19, jde o tzv. „Kilo“. Tato úprava totiž podle resortu dopravy výrazně zredukovala možnost efektivního stíhání provozovatelů vozidel za nesplnění povinnosti úhrady dálniční známky, neboť v současnosti lze pokutu uložit do 60 dnů ode dne porušení povinnosti, tedy do 60 dnů vydat konečné rozhodnutí o pokutě. MDV v doložce vlivů zdůraznilo, že při dodržení příslušných procesních ustanovení zákona o správním řízení to je v praxi téměř neproveditelné.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín