Středa, 24 dubna, 2024
aktualne

Globální poptávka po ropě se vrátí

Globální poptávka po ropě se vrátí na úrovně před pandemie o dva roky a do roku 2026 dosáhne rekordní maxima, pokud vlády nepřijmou urychlené opatření k plnění klimatických cílů, předpokládá Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Globální poptávka po ropě se vrátí na úrovně před pandemie o dva roky a do roku 2026 dosáhne rekordní maxima, pokud vlády nepřijmou urychlené opatření k plnění klimatických cílů, předpokládá Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Ropné trhy stejně jako světová ekonomika se zotavují z kolapsu poptávky způsobeného pandemií nového koronavirus, uvádí se ve své výroční zprávě IEA. „Koronakríza způsobila historický pokles globální poptávky po ropě, což však neznamená, že bude trvalý,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol.

S postupem očkování a uvolňováním protiepidemických restrikcí se poptávka do roku 2023 vrátí na úroveň roku 2019, očekává IEA. Pětiletá prognóza IEA počítá s každoročním zvýšením globální poptávky, přičemž v roce 2026 by měl dosáhnout 104 milionů barelů (1 barel = 159 litrů) denně, což je o 4% více ve srovnání s rokem 2019.

Vyhlídky vývoje poptávky se však snížily. Pandemie totiž způsobila změnu chování, když lidé méně cestují a více pracují z domu. Více vlád se také soustředí na „udržitelné zotavení“ a urychlení přechodu k nízkouhlíkové ekonomice.

To zvyšuje pravděpodobnost, že poptávka může dosáhnout svého vrcholu dříve, než se očekává, pokud budou vlády realizovat dostatečně razantní politiky na urychlení přechodu k čisté energii. „Dosažení uspořádaného přechodu směrem od ropy je nezbytné pro splnění klimatických cílů, bude však vyžadovat velké změny politik vlád, stejně jako urychlení změn chování,“ uvedl Birol. „Bez toho bude globální poptávka po ropě poroste každý rok od nynějška do roku 2026.“

Motorem obnoveného růstu globální poptávky zřejmě bude Asie, na kterou bude připadat až 90% expanze v období 2019 až 2026, předpokládá základní scénář IEA. „Naopak, neočekává se, že poptávka v mnoha rozvinutých ekonomikách, kde jsou vlastnictví aut a spotřeba ropy na obyvatele podstatně vyšší, se vrátí na předkrizové úrovně.“

Pokud se zvýší standardy týkající se spotřeby paliv, výrazně se zvýší prodej elektromobilů, pokud bude klesat podíl fosilních paliv na výrobě elektřiny, lidé budou více recyklovat a pracovat z domu a obchodní cestování se nezotaví, celkový obraz může vypadat úplně jinak. To vše by mohlo způsobit, že spotřeba ropy do roku 2026 klesne o 5,6%. To by znamenalo, že „globální poptávka po ropě se už nikdy nevrátí na úrovně před pandemie“.

„Neexistuje ropná ani plynárenská společnost, která nepocítí přechod k čisté energii, takže všichni v odvětví musí uvažovat, jak zareagují, protože hybnost pohánějící globální snahy o nulové emise sílí,“ uvedl Birol.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín