Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

Co vede zaměstnance k tomu, aby kradli data – a jak tomu předcházet?

Nutkáním odnést si z pracoviště něco domů trpí spousta lidí. Většina pracovníků tomu čas od času podlehne. Mnohdy však nejde pouze o drobné krádeže kancelářského vybavení, nad kterými by se liberální nadřízený spíše pousmál. Co se ve firmách ztrácí, jsou data. Špatná úroveň zabezpečení jejich počínání doslova nahrává. K čemu jim citlivé informace jsou a jak úmyslnému odcizení předcházet?

Kradlo se i „kdysi“, dnes je to ještě horší

Krádeže firemních dat nejsou ničím novým. Za zmínku stojí například výsledky průzkumu, který v roce 2013 provedla Unie středních a malých podniků společně se společností Safetica. Vyplynulo z něj, že za 95 % všech úniků citlivých informací stojí zaměstnanci – a že v 70 % případů jde o úmysl. Zkušenosti se ztrátou dat tehdy ohlásilo 43 % respondentů. 

Situace se během let nijak výrazně nezměnila, krádeže dat se dějí stále a mnohdy v ještě větším měřítku. Význam digitálních informací za poslední dobu rapidně stoupl a mnozí zaměstnanci je umí velmi dobře zpeněžit – obvykle u konkurence nebo v rámci vlastního byznysu.

Identity management neboli správa identit

České firmy jsou v souvislosti s hrozbou úniku dat poněkud bezradné, přitom je jí možné poměrně jednoduchým způsobem minimalizovat. Základním kamenem komplexního preventivního programu je správa identit. IT oddělení by mělo zajistit, aby uživatelé přistupovali pouze k souborům, se kterými skutečně potřebují pracovat. 

C:\Stahujeme\byznyszpravy.cz_bcvsolutions_eu_01.jpg

Problém nastává v momentě, kdy má administrátor na starost desítky až stovky profilů v rámci mnoha dílčích systémů. Operativa mu buďto ukrajuje podstatnou část z pracovní doby, nebo ji nestíhá a dopouští se zbytečných chyb. Účinnou prevenci představuje identity manager – softwarová platforma, která umožňuje automatizaci rutinních úkonů a jejich delegování na nadřízené.

O tom, co je to identity manager a jak vám může pomoct s řízením přístupů, se dočtete více na blog.bcvsolutions.eu.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín