Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

Balík pobídek chudobu nesníží, spíše naopak

Je zřejmé, že nikdo nevidí do budoucnosti. Nikdo přesně neví, jaký dopad budou mít různé stimulační balíčky vlád. Někteří tvrdí, že to pomůže lidem, kteří to nejvíce potřebují, jiní se domnívají, že to povede k vyšší míře inflace, která neúměrně poškodí nejníže socioekonomické třídy.
V stimulačních balíčcích se vláda snaží adresně pomoci těm, jejichž pandemie zasáhla nejvíce. Například odkladem splátek, snížením nájmu, či různých příspěvků. Pomoc zaměstnavatelem (kurzarbeit), SOS dotace, Covid příplatek atd. Stimulační balík jasně kategorizuje lidi, kteří jsou oprávněni podporu získat. Praxe ale ukázala, že stát zadržuje peníze těm, kteří je na přežití potřebují. Na jistý čas museli zůstat všichni sedět doma a pak jsme jim poslali peníze (v tom lepším případě). Byla to však jen slabá náplast. Ekonomové se obávají, že odstávky spojené s pandemií vyřadili miliony lidí z pracovního trhu. Krize zasáhla zejména méně vzdělaných zaměstnanců, kteří s větší pravděpodobností pracují například v sektoru gastro. Nůžky majetkové nerovnosti se otevírají, nejhorší snášejí dopady pandemie osoby s nízkým příjmem, mnoho domácností se ocitlo v nejisté situaci. Indexy akciových trhů pomáhají bohatým. Kolik z nás ale obchodují na burze?

Takže i když statisticky roste osobní příjem a míra osobních úspor, neznamená to, že se propast v nerovnosti bohatství zmenšuje. Lidé zapomínají na to, kolik bohatství má procento nejbohatších a kolik lidí má pouze dluhy. V tomto pohledu nezáleží na tom, kolik pobídek jim pošlete, nevytrhne jejich to z hrozné situace, v níž se momentálně nachází. Každé peníze představují podporu, ale chudoba se tím nesnižuje. A do toho ještě vstupuje inflace. Přínos pobídek a podpory v nezaměstnanosti drasticky vyváží negativní vliv inflace, a to tak u spotřebního zboží, jakož i u cen aktiv. Každou socioekonomickou třídu zasáhne inflace jinak. Nejbohatší drží investovateľné aktiva a je méně pravděpodobné, že budou nakupovat spotřební zboží, který je nejvíce ovlivněn inflací. Nejnižší socioekonomické třídy nemají žádné investovateľné aktiva a je pravděpodobnější, že si koupí inflační statky. Současné velké stimulační balíčky zaplavují systém likviditou, která zvyšuje ceny aktiv, a výrazně tomu pomáhají i nulové úrokové sazby. Ti, kteří mají investovateľné aktiva, jsou bohatší a ti, kteří nedrží investovateľné aktiva, se stávají chudšími.

Balík pobídek chudobu nesníží, spíše naopak

Je to docela jednoduché. Vrtulníkové peníze na oko zvyšují příjem a výšku úspor. Kupní síla se ale zhoršuje na základě masivních stimulačních balíčků a novovytlačených peněz. Jak se dá vyřešit tento problém?

Zaprvé, musíme pomoci malým podnikům, nezaměstnaným a těm, kteří se finančně trápí v důsledku hospodářské krize. Ne však tlačením nových peněz, které se vloží do systému, ale spíše přerozdělením ze špatných investic do dobrých investic. Není to nic jednoduchého, ale to, že je něco těžké, ještě neznamená, že by se to nemělo dělat. Politici na různých druzích stimulačních návrhů pracují měsíce, tento čas by se dal využít i na vypracování strategie přerozdělení.

Dále musíme výrazně podpořit finanční vzdělávání. Stejně jako usilujeme o očkování v co největší míře, musíme usilovat vzdělávat občany. Aby věděli což znamená oslabení kupní síly, což přináší držba investovatelný aktiv a proč je šetření většinou ztrátovou strategií. Toto vzdělávání vyzbrojí občanů nástroji potřebnými ke zlepšení jejich finanční situace.

Nakonec bychom měli celkem bezohledně upřednostnit to co je nejdůležitější. Zajímá nás více, než zachraňovat špatně řízené firmy, jako jsou letecké společnosti, nebo chceme zachraňovat jednotlivců? Budeme fandit více blokování, nebo raději povzbudíme podnikatelů a majitelů firem, aby dělali to, co umějí nejlépe: řešily problémy?

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín