Neděle, 27 listopadu, 2022
aktualne

Analytici očekávají další zrychlování inflace

K zrychlení inflace na Slovensku v únoru tohoto roku přispěla především dražší ropa. Analytici předpokládají, že v následujících měsících se tempo zdražování zboží a služeb bude dále zrychlovat.
Spotřebitelské ceny se podle údajů Statistického úřadu (SÚ) SR oproti lednu zvýšily o 0,3%. Na meziroční bázi došlo k jejich nárůstu o 0,9%, což představuje mírné zrychlení tempa zdražování.
„K zrychlení inflace přispěly v únoru zejména vyšší ceny pohonných látek, reagující na vývoj cen ropy na světových trzích, ale v menší míře i regulované ceny, resp. Daně. Naopak, poptávková inflace po trochu neintuitívnom zrychlení na přelomu let v únoru zpomalila, proti zrychlení inflace působily i ceny potravin, „říká analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

V únoru tohoto roku zaznamenaly nejvýraznější meziměsíční nárůst cen v dopravě o 1,8%. Následovaly alkoholické nápoje a tabák s meziměsíčním nárůstem cen o 0,7%. Vzdělávání zdražilo oproti lednu o 0,5%. Meziměsíčně zlevnily oděvy a obuv, a to o 0,3%. Ostatní oblasti zaznamenaly buď stagnaci cen, nebo jen mírný nárůst o 0,1 – 0,2%. V porovnání s minulým rokem narostly ceny v oblasti pošty a spojů o 6,9%. Slovákům zlevnila v jejich rodinných rozpočtech nejvíce zastoupena oblast bydlení, a to o 1,1%. Pod tento cenový pokles se podepsali meziročně nižší ceny elektřiny, plynu a jiných paliv.

Ceny potravin v únoru pod tlakem tradičních sezónních faktorů v průměru zdražily o 0,4%, sezónní zdražování však bylo podle Koršňák mírnější než obvykle, především při cenách ovoce. Dynamika meziročního poklesu cen potravin se prohloubila z -0,5% na -0,6%.

„Očekáváme, že ceny zboží a služeb budou meziročně vyšší i během následujících měsíců. Deflaci nebo pokles cen na meziroční bázi v následujících měsících zatím neočekáváme. Postupně by se inflace měla dostat přes úroveň 1% av druhé polovině roku se může přiblížit ke 2%, „tvrdí analytička Wood & Company Eva Sadovská. Koršňák dodává, že by k meziročnímu růstu spotřebitelských cen mohlo přispět únorové zvýšení daní z tabáku a cigaret a ceny ropy na světových trzích.

Related articles

Comments

SEO článek

Nejnovější články

Reklama

magazín
magazín
magazín
magazín